Opravdu úvodník tohoto článků není žádnou science fiction. To že vás váš dům rozezná na dálku, že vám otevře bránu, těsně před příjezdem vašeho vozu, pustí vás do garáže, otevře dveře a pozdraví, to jsou dneska už spíše takové hračičky programátorů chytrých domů. A to s těmi zásuvkami. Proč by to nešlo? Je to jen jedna aplikace v programu.
Vše je umožněno díky oboustranné komunikaci mezi centrálou v domě a vaším chytrým telefonem, případně dalšími chytrými telefony stálých obyvatel chytrého domu. Komunikace je neustálá. Díky ní zná chytrý dům přesnou polohu vás i vašeho auta a dalších členů vaší rodiny. Když usoudí, že se vracíte domů, propočte rychlost přibližování vašeho vozu a přesně ve chvíli kdy odbočíte k bráně, ji otevře, abyste mohli bez otálení projet na svůj pozemek. Za vaším vozem samozřejmě bránu zase zavře.
Toto jsou jen nepodstatné vychytávky co chytrý dům umí. Opravdovým přínosem chytrého domu je jeho schopnost optimalizovat ekonomiku provozu domu. Pokud dům zjistí, že v něm nikdo není, sníží vytápění. Využívá rekuperace již ohřátého vzduchu. Optimalizuje vlhkost v domě a všech jeho obytných úsecích. Řídí světelnou pohodu v domě, přizpůsobuje světlo právě prováděným činnostem, jako třeba výuka dětí, nebo naopak sledování televize.
Chytrý dům se rovněž dokáže samozřejmě sám postarat o svou bezpečnost. Využívá k tomu čidel pohybu, teplotních snímačů, a průmyslových kamer, které snímají vstupy na pozemek domu i do domu samotného a také vnitřní prostory. Pokud systém nerozezná stálého obyvatele, postupuje podle zvoleného algoritmu. Buď přímo avizuje událost bezpečnostní agentuře, či policii, nebo spustí hlasitý alarm, který lze deaktivovat zadáním bezpečnostního klíče.
Chytrým domům a bytům patří budoucnost. Náklady na instalaci elektronického mozku domu se brzy vrátí v rámci úspor za energie a vodu. Navíc, díky rozvoji této problematiky bude zákonitě docházet ke snižování cen těchto zařízení. Doufejme, že si je tak brzy bude moci pořídit každý.
copyright 2018 Blog WordPress Theme By ThemeShopy