Menu

Jaké si zvolit heslo? Ne každé je silné a bezpečné

0 Comment

Bezpečnost hesla určují tyto faktory:
1. Délka hesla– délka docela dost zvyšuje čas prolomení hesla. Algoritmus zkouší různé kombinace a délky hesla. Délka hesla ho tím pádem může dost zpomalit v prolomení.
2. Velká písmena– další z metod, jak zkazit den člověku, který by rád vaše heslo, je vložit do něj velká písmena. Stačí pár malých písmen zvětšit. Tím se také heslo zlepší.
bezpečnostní otisk
3. Speciální znaky (@#$%&*_?!)– Speciální znak je ještě lepší než velké písmeno. Čím více speciální je, tím horší je uhádnout. Můžete tam klidně dát „♣“, ale pak je otázka, zda si vy budete pamatovat, jak ho napsat.
4. Číslice– Kamkoliv do hesla je vhodné vložit číslo. To není tak nezvyklé, jako třeba speciální znak, ale dokáže ho také zabezpečit.
5. Více hesel – zkuste na každé službě využít jiné heslo. Může se totiž stát, že nějaké stránce uniknou data v databázi a vaše heslo se tím dostane do cizích rukou. V takovém případě je dobré mít alespoň na nějakých důležitých portálech jiné heslo, aby se i přes takový únik nikdo k nejcitlivějším údajům nedostal.
Pokud vaše heslo obsahuje speciální znak, dá se mluvit o opravdu bezpečném heslu. Proč ale potřebujeme bezpečné heslo? Pokud máme heslo typu „ruzovyponik159“, trvá algoritmu opravdu malý čas na jeho prolomení. „rUZovy21@poNík!“ je určitě mnohem bezpečnější heslo.
Určitě se vyvarujte typickým heslům. Děsí mě, že heslo jako „password“, nebo „123456“ jsou nejpoužívanější hesla. Přitom vymyslet si dobré heslo není tak těžké.
muž s pc ve tmě
Jakmile si vymyslíte heslo, zapamatujte si ho. Určitě si ho nikam nepište. Jakékoliv bezpečné heslo ztrácí svoje zabezpečení, pokud ho máte někde jen tak napsané. Kdokoliv si to pak může přečíst a k vašim údajům se rychle a bez problému dostat.
Mohu ještě zmínit, že na internetu existují stránky, kde zadáte heslo a dokáží odhadnout, po jaké době prolomování bude vaše heslo prolomeno.